Faktoring w budownictwie

  21 czerwca 2015

Branża budowlana dla instytucji finansowych, szczególnie banków od lat traktowana jest jako branża podwyższonego ryzyka. Poniekąd można zrozumieć powody tego stanu. Fala upadłości związana z fatalną konstrukcją przetargów pochłonęła wielu dużych graczy, którzy za sobą pociągnęli tysiące podwykonawców. Jednak budownictwo przetrwało a na rynku działają setki firm, które nie podejmowały gorących kontraktów, rozsądnie rozwijając się szacując realnie swoje możliwości. Firmy te dodatkowo wspiera być może ostatnia perspektywa dotacji unijnych do 2020r.

W związku z tym rozmawiając z naszymi klientami z budowlanki, często słyszymy pytanie jak nie dziś to kiedy? Kiedy przedstawiciele branży finansowej zobaczą w nas partnerów biznesowych i przestaną traktować nas jak potencjalnych złodziei? Rozmowy te ocierają się o ryzykowne tematy polityczne. Generalnie przedsiębiorcy mają wiele do zarzucenia Państwu i bankom.

W naszej ocenie budowlanka jest branżą bardzo różnorodną i wielką niesprawiedliwością jest wrzucanie wszystkich jej przedstawicieli do jednego worka.Fakt, że firmy budowlane często mają problemy z płynnością finansową, jest to jednak spowodowane wysokimi nakładami na inwestycje, oraz koniecznością długiego oczekiwania na pieniądze z kontraktów. Większość firm nauczyła sobie radzić w tych trudnych warunkach, nasi klienci często zabezpieczają się rezerwą ze środków własnych wynoszącą często setki tysięcy złotych i nigdy nie schodzą poniżej założonej kwoty pieniędzy na rachunku. Przedsiębiorcy doskonale wiedzą, że kto ma gotówkę ten dyktuje warunki.

Rozwiązaniem na podwyższone ryzyko płynności w branży stał się dobrze dopasowany faktoring. Nie jest jednak łatwo znaleźć faktoring w budowlance. Podstawowym problemem ponownie staje się nieufność. Zarówno banków jak i kontrahentów, którzy często niechętnie podpisują cesje należności.

Na szczęście zamawiający, zarówno jednostki samorządu terytorialnego jak i duża część głównych wykonawców rozumie i potrafi wesprzeć firmy pracujące w ramach kontraktu. Wyspecjalizowane w branży firmy faktoringowe coraz bardziej uelastyczniają swoją ofertę i usługi dodatkowe. Ułatwiają dostęp dla tej części branży budowlanej, która działa sezonowo i wystawia mało faktur ale o znacznej wartości.

Mamy dla Państwa rozwiązanie w pozwalające finansować w całości kontrakty budowlane, jak również umożliwiające wypłatę pieniędzy nawet z pojedynczych wskazanych przez Państwa faktur.Faktoring nawet bez konieczności deklarowania stałej współpracy i bez kosztów w przypadku braku współpracy. Niektórzy faktorzy wypłacają również zaliczkę faktoringową, na poczet przyszłych jeszcze nie wystawionych faktur. Dzięki faktoringowi mogą Państwo uczestniczyć w większej liczbie przetargów budowlanych, ograniczając ryzyko kumulacji zobowiązań i należności w okresach zwiększonej aktywności biznesowej.

Jeżeli mają Państwo kontrakt, który chcieli by Państwo sfinansować, lub są Państwo podwykonawcą, z pewnością znajdziemy korzystne rozwiązania finansowe. Mogą Państwo otrzymać pieniądze z faktury w 24 godziny od podpisania cesji należności.